Ucraina – Italia: Un meci plin de scandal și controverse

Fotbal, Sport

Autor: byrev | November 21, 2023

Italia s-a calificat la Euro 2024 după ce a învins Ucraina cu 2-1 la Kiev, într-un meci plin de scandal și controverse. Arbitrul spaniol Gil Manzano a acordat un penalty decisiv pentru Italia în minutul 90+3, după o presupusă fault al lui Mudryk asupra lui Bryan. Ucraina a contestat vehement decizia și a acuzat arbitrul de părtinire.

Meciul dintre Ucraina și Italia, disputat pe 20 noiembrie 2023 la Kiev, a fost unul dintre cele mai tensionate și controversate din preliminariile Euro 2024. Partida s-a încheiat cu victoria Italiei cu 2-1, după ce arbitrul spaniol Gil Manzano a acordat un penalty controversat în minutul 90+3 pentru o presupusă fault al lui Mudryk asupra lui Bryan. Penalty-ul a fost transformat de Immobile, care a adus astfel calificarea Italiei la turneul final.

Meciul a fost dominat de Italia, care a avut mai multe ocazii de gol și a deschis scorul în minutul 25 prin Chiesa, după o pasă excelentă de la Verratti. Ucraina a reușit să egaleze în minutul 65, când Yarmolenko a profitat de o greșeală a apărării italiene și a șutat la colțul lung, lăsându-l fără șansă pe Donnarumma. În ultimele minute, meciul a devenit tot mai aprins, cu multe faulturi și cartonașe galbene. În minutul 90+3, arbitrul Gil Manzano a decis să acorde un penalty pentru Italia, după ce a văzut o împingere a lui Mudryk asupra lui Bryan în careul ucrainean. Decizia a fost contestată vehement de jucătorii și antrenorul Ucrainei, care au cerut intervenția VAR. Arbitrul a refuzat să consulte ecranul și a menținut penalty-ul, care a fost executat cu siguranță de Immobile. Finalul meciului a fost marcat de proteste și incidente, iar arbitrul a fost nevoit să fie escortat de forțele de ordine.

Reacțiile după meci au fost foarte dure din partea Ucrainei, care a acuzat arbitrul de a fi părtinitor și de a fi influențat de presiunea Italiei. Antrenorul Ucrainei, Andriy Shevchenko, a declarat că penalty-ul a fost inventat și că arbitrul a furat șansa Ucrainei de a se califica la Euro 2024. El a cerut UEFA să analizeze faza și să ia măsuri împotriva arbitrului. De asemenea, el a spus că echipa sa a fost dezavantajată de programul meciurilor, care a făcut ca Ucraina să joace două meciuri în trei zile, în timp ce Italia a avut o zi în plus de odihnă. El a cerut o schimbare a regulamentului, care să asigure o egalitate de șanse pentru toate echipele.

Italia, în schimb, a sărbătorit calificarea la Euro 2024 și a apărat decizia arbitrului. Antrenorul Italiei, Roberto Mancini, a spus că penalty-ul a fost corect și că Bryan a fost clar faultat de Mudryk. El a lăudat atitudinea și determinarea echipei sale, care a reușit să câștige un meci dificil în fața unui adversar puternic. El a spus că Italia merită să se califice la Euro 2024, după ce a avut o campanie excelentă, cu șapte victorii și un egal din opt meciuri. El a spus că obiectivul Italiei este să câștige turneul final și să confirme titlul mondial obținut în 2022.

Meciul dintre Ucraina și Italia a fost unul dintre cele mai dramatice și disputate din istoria preliminariilor Euro. Arbitrul Gil Manzano a fost protagonistul principal, după ce a acordat un penalty decisiv în prelungiri, care a schimbat soarta calificării. Decizia sa a stârnit furia Ucrainei și bucuria Italiei, care au avut reacții diametral opuse după meci. UEFA ar putea să se pronunțe asupra fazei controversate și să ia eventuale sancțiuni împotriva arbitrului sau a echipelor implicate. Până atunci, meciul rămâne în memoria tuturor ca unul dintre cele mai controversate din fotbalul european.

Topic: | | | | |

© 2023 ScurtPeDoi.ro - Toate drepturile rezervate.