Barcelona Domină Getafe și Obține o Victorie Convingătoare cu 4-0

fcb, barcelona

Autor: Mihaela Vicol | February 24, 2024

Barcelona a zdrobit Getafe cu 4-0 pe Camp Nou, consolidându-și poziția de lider în La Liga. Pedri, Fati, Gavi și Raphinha au marcat pentru Barcelona, care a dominat meciul de la un capăt la altul. Getafe a fost depășită din toate punctele de vedere și nu a putut pune probleme echipei catalane.

Barcelona zdrobește Getafe cu 4-0: Pedri, Fati, Gavi și Raphinha pe lista marcatorilor

Barcelona a obținut o victorie convingătoare cu 4-0 împotriva Getafe sâmbătă, 24 februarie 2024, pe Camp Nou, în cadrul etapei a 26-a din La Liga.

Pedri a deschis scorul în minutul 15 cu un șut impecabil din afara careului, iar Ansu Fati a dublat avantajul echipei catalane în minutul 35 cu o finalizare precisă la colțul lung. Gavi a consolidat victoria Barcelonei în minutul 56 cu o lovitură de cap impecabilă, iar Raphinha a stabilit scorul final în minutul 87 cu un șut din interiorul careului.

Barcelona a dominat meciul de la început până la sfârșit, având o posesie a mingii de 64% și creând numeroase ocazii de gol. Getafe a fost depășită din toate punctele de vedere și nu a putut pune probleme echipei catalane.

Pedri, Fati, Gavi și Raphinha au fost cei mai buni jucători ai Barcelonei. Pedri a fost omniprezent pe teren, dictând ritmul jocului și creând numeroase ocazii pentru colegii săi. Fati a marcat un gol superb și a fost o amenințare constantă pentru apărarea Getafe. Gavi a demonstrat o energie debordantă și a marcat un gol important. Raphinha a fost și el foarte activ și a marcat un gol meritat.

Xavi, antrenorul Barcelonei, a fost mulțumit de performanța echipei sale: “Sunt foarte mulțumit de performanța echipei. Am jucat un fotbal excelent și am creat multe ocazii de gol.”

Quique Sánchez Flores, antrenorul Getafe, a recunoscut superioritatea Barcelonei: “Barcelona a fost mult mai bună decât noi. Nu am putut face față ritmului lor de joc.”

Victoria Barcelonei o menține pe echipa catalană pe primul loc în clasament, cu 62 de puncte. Getafe se află pe locul 15 în clasament, cu 27 de puncte.

Următorul meci al Barcelonei va fi împotriva lui Real Madrid în El Clasico pe 5 martie 2024. Getafe va juca împotriva lui Cádiz pe 5 martie 2024.