Juventus a câștigat un meci palpitant cu 3-2 împotriva Frosinone

Champions, League, juventus

Autor: Mihaela Vicol | February 25, 2024

Juventus a câștigat cu 3-2 împotriva Frosinone în Serie A. Frosinone a condus de două ori, dar Juventus a egalat prin Vlahovic și Dybala (penalty). Rugani a marcat golul victoriei în prelungiri. Juventus e pe locul 4 în clasament, la 3 puncte de liderul Inter Milan.

Juventus obține o victorie dramatică în ultimele momente împotriva Frosinone

Torino, 25 februarie 2024: Juventus a câștigat un meci palpitant cu 3-2 împotriva Frosinone în ultima etapă în Serie A, datorită unui gol marcat de Daniele Rugani în al 5-lea minut al prelungirilor.

Meciul a fost o luptă strânsă de la început până la sfârșit. Frosinone a surprins Juventus, deschizând scorul în minutul 10 prin intermediul lui Marcus Rohden. Juventus a egalat rapid prin Dusan Vlahovic în minutul 22, dar Frosinone a luat din nou conducerea în minutul 55 prin Gabriel Charpentier.

Juventus a continuat să preseze pentru golul egalizator și a reușit să obțină un penalty în minutul 85, transformat de Paulo Dybala. Meciul părea să se îndrepte spre un egal, dar Rugani a avut ultimul cuvânt, marcând un gol dramatic în prelungiri pentru a oferi victorie echipei sale.

Victoria este o ușurare importantă pentru Juventus, care se luptă pentru un loc în Liga Campionilor. Echipa lui Massimiliano Allegri este acum pe locul 4 în clasament, la 3 puncte de liderul Inter Milan.

Reacții după meci:

• Massimiliano Allegri, antrenor Juventus: “A fost un meci dificil, dar am arătat caracter și determinare. Merită felicitări băieților pentru că nu au renunțat niciodată.”
  • Daniele Rugani, autorul golului victoriei: “Sunt fericit că am putut marca un gol atât de important pentru echipă. Am luptat până la sfârșit și am meritat să câștigăm.”
  • Fabio Grosso, antrenor Frosinone: “Sunt dezamăgit de rezultat, dar sunt mândru de băieții mei. Au jucat un meci bun și au pus probleme echipei Juventus.”

Juventus a dominat meciul din punct de vedere statistic, având mai multă posesie a mingii și mai multe șuturi la poartă. Cu toate acestea, Frosinone a fost periculoasă pe contraatac și a reușit să profite de greșelile echipei adverse.

Momentul cheie al meciului a fost penalty-ul acordat lui Juventus în minutul 85. Paulo Dybala a transformat cu siguranță penalty-ul, oferind echipei sale speranța pentru un rezultat pozitiv.

Golul lui Daniele Rugani din prelungiri a fost o lovitură dură pentru Frosinone, care a luptat din greu pentru un punct important în lupta pentru supraviețuire.

Juventus a obținut o victorie importantă în lupta pentru un loc în Liga Campionilor. Echipa lui Allegri a demonstrat caracter și determinare, reușind să câștige un meci dificil. Frosinone a ratat o șansă importantă de a obține un punct prețios în lupta pentru supraviețuire.

Următorul meci al lui Juventus este împotriva lui Spezia, pe 4 martie 2024.